Jdi na obsah Jdi na menu
 Skórování a tvorba comb


Čtyři z úkolů v každé úrovni (jsou to ty, co se změní s nastavením sick obtížnosti) se týkají dosažení nějakého bodového výsledku. K tomu bude vždy zapotřebí sloučit několik triků v jeden celek. Systém je to velice jednoduchý, celkové skóre dostaneme tak, že se vynásobí bodová hodnota všech triků počtem napojených triků. Pokud ovšem použijete v jednom combu jeden trik vícekrát jeho hodnota se sníží o deset procent. Nejzákladnějším prvkem při tvorbě bomb je důkladná znalost levelu, protože musíte vědět kam skočit, odkud si najet a čemu se vyhnout. Výběr vhodného zábradlí, či římsy pro dlouhý grind také hodně pomůže. Stejně tak by jste neměli podceňovat lip a stall triky, které dokáží zvednout bodový základ a mimo to rail stall vás zastaví při grindování na místě, takže můžete přesněji seskakovat Existuje několik způsobů jak na sebe navázat různé tipy triků, některé z nich tady popíšu důkladněji.

Manuál


Manuál, je nejzákladnějším prvkem k napojování ostatních triků mezi s sebou, jen za pomoci manuálu a flatland triků můžete na místě udělat několik desítek tisíc bodů. Jakmile budete v manuálu, držte rovnováhu a stiskněte dvakrát rychle za sebou některé s tlačítek, tyto dvojice můžete různě kombinovat, výsledkem pak budou další triky během vašeho manuálu. Tohle se dá praktikovat i u grindování a při lip a stall trikách, ale vždy sledujte pozorně váš balanc, protože bude společně s přibývajícími triky mnohem živější. Pokud jste v manuálu a začínáte ztrácet rychlost, podržte tlačítko pro ollie a nebo zkuste vyskočit a znovu spadnout do manuálu.

Běhání a chození


Pokud během vašeho triku seskočíte z prkna, začne ubíhat čas, během kterého se můžete volně pohybovat po svých, aniž by jste ukončili sérii triků. Nejlepším použitím pro chození je, pokud skočíte do vzduchu na nějakém vysokém skokánku a netrefíte se přesně na místo, které by umožňovalo navázat v combu. Pak stačí jen popoběhnout a buď skočit na skate a hned navázat na manuál nebo skočit přímo na něco, kde můžete začít grindovat. Navíc lze po svých vylézt na spoustu míst, kam jste se dostávali s prknem jen velice obtížně a tak si ulehčit práci.

Revert


Revert je nejdůležitějším prvkem v tvoření pořádných comb. Aby jste totiž mohli po provedení triku na rampě přejít do manuálu, musíte nejprve provést revert (switch). A to těsně před tím než dopadnete zpátky na zem. Tohle načasování je velice důležité a ještě o to těžší, že hned o revertu musíte navázat na manuál. Takže vaše prsty dostanou zabrat (za předpokladu, že hrajete rukama). Revert je nutné používat i pokud chcete navázat manuál na kterýkoliv drop nebo transfer. Zkrátka bez revertu se neobejdete a jeho zvládnutí je klíčové pro celou hru.

Speciální triky a Focus mód


Pokud děláte triky nabíjí se vám ukazatel v horní části obrazovky. Ten můžete využít k předvedení speciálních triků, které si sami navolíte v menu. Pro disciplínu existují jiné druhy speciálů. V e vzduchu je nejlepší používat nejvýše hodnocené The 900 a Indy 900, pro manuál je dobré mít jeden, který vás zastaví a jeden pro pohyblivý manuál. Grindování si také zaslouží více speciálních triků v rukávech, minimálně kvůli tomu, že některé z nich (hlavně ty co se u nich stojí na rukou) dlouho neustojíte a zbytečně si tak zkrátíte dobu comba. Navíc ještě můžete použít focus mód, který zpomaluje čas a vy tak můžete mnohem lépe držet balanc a zadávat kombinace pro triky. Tohle oceníte hlavně pokud máte problémy s revertem a následným manuálem.

Minesota Downtown


Tenhle level je takové zahřívací kolo, ale i tak v sobě ukrývá pár opravdu hodně dobrých míst ke skórování. Prvním z nich je fontána uprostřed náměstí, jejíž přeskočení společně s nějakým trikem a následným dopadnutím do manuálu může vynést několik desítek tisíc. Přeskočit tuto fontánu a předvést při tom trik Indy (vpravo + grab) je dokonce jedním z úkolů. A navíc to lze spojit s posbíráním písmen COMBO, čímž zabijete celé hejno much najednou. Stačí jen chvíli jet po zábradlí, na konci skočit do manuálu a přeskočit přes fontánu. Dalším přemrštěně ohodnoceným místem je zídka naproti červenému koberci, kde se nachází i jedna z bariér, které musíte přeskočit. Přeskočení této překážky s následným dopadem do manuálu a grindovaním po hraně stěny napravo přímo volá po vyzkoušení. Ještě chvíli zůstaneme u červeného koberce, protože i k němu se váže jeden úkol. Při jeho přeskakování musíte provést trik s názvem Hardflip (nahoru + vlevo + flip), tenhle trik trvá docela dlouho, takže to chce pěkný rozjezd a vysoký odraz. Nalézt a posbírat písmena SKATE, také není velký problém. První máte před nosem hned na začátku, dále pak pokračujte kolem náměstí, na autobusové zastávce seberte K a o kus dále A. Jeďte pořád rovně, dejte si trošku větší rozjezd a vyskočte si pro předposlední písmeno. E najdete na korbě nákladního automobilu přímo u vchodu, který vede na střechu budovy. Dalším úkolem je přeskočit všechny bariéry. První máte hned na startovní pozici, druhá je při vjezdu do středu náměstí a třetí pak u výjezdu z náměstí. Čtvrtou z nich můžete najít poblíž písmena T, na trojúhelníkovitém ostrůvku. Poslední je pak na ono dobře ohodnoceném místě u červeného koberce. Poslední co vás ještě čeká, je nalézt tajnou kazetu.Tady budete potřebovat trochu rychlosti a dobré načasování. Nejprve s vydejte k nákladnímu autu, kde bylo písmeno E. Vyskočte po korbě skrz prosklený tunel a vyjeďte až na střechu budovy. Tady pokračujte po plošině na druhou budovu. Odsud se dá mezerou vlevo skočit na střechu dalšího domu, ale aby se vám skok povedl, musíte mít pořádnou rychlost. Nejde ale rozjet se na přímo proti mezeře, protože než k ní dojedete, zase se zpomalíte a nedoskočíte na druhou stranu. Musíte se rozjet kolmo na mezeru a pak rychle zatočit a skočit. Chce to trochu cviku, ale zas tak složité to není. Jakmile budete na druhé straně, můžete si skočit se skokánku pro kazetu.

Na závěr ještě lokace všech bodů k vylepšení vaší postavičky. První je nad rampou, vpravo od startovní pozice. Druhý je na náměstí přímo před obrovským billboardem.Cestou z náměstí směrem k náklaďáku je třetí a čtvrtý je nad bariérou před červeným kobercem. Poslední je nad skokánkem při cestě od červeného koberce zpátky na startovní pozici.

Santa Cruz


Tady už úplní začátečníci můžou pocítit trochu stresu a frustrace, ale pořád se dá všechno poměrně rychle zvládnout. Nejlepším způsobem k dosažení vysokého skóre a comba je grindování po drátech kde se nachází písmena COMBO. Nejprve skočte na zelené zábradlí a z něho na dráty, to vám přidá ještě trošku víc bodů. Teď skákejte z jedno drátu na druhý a zase zpět, tak jak budete potřebovat. Dobré je také použít některý ze speciálních triků aby vám dodal pořádný bodový základ. Co se písmen COMBO týče, jejich posbírání je jen otázkou balancování. Jen na konci drátu musíte odhadnout vhodnou chvíli a skočit na plot, protože drát pak zatáčí a vrací se zpátky. Teď už ale přejděme k dalším úkolům, které musíte splnit. Pokud seskočíte z drátů dolů, a přeskočíte plot před vámi, dostanete se na písek, kde jsou poskládány dřevěné klády. Grindováním po nich se dostanete až ke vstupu na molo, které lze odsud krásně přeskočit. Ve vzduchu pak proveďte jednoduchý trik Kickflip (vlevo + flip). Přistanete na schodech po kterých se dá velice slušně grindovat a hlavně vyskákat přes zábradlí zpátky na dráty. Další velice snadný úkol je přeskočit a předvést Indy přes sedačky ve skate parku. Velice jednoduché. Písmena SKATE jste už asi během projíždění levelu zahlédli, ale pro jistotu je zde všechny zrekapituluji. Ze startovní pozice se otočte, zatočte vlevo a projeďte až do malého parku, tady je nad volejbalovou sítí S. Vyjeďte zpět na ulici a zahněte vpravo. Přímo naproti na lavičce před kinem uvidíte K. O kus dále je vysoko nad ulicí A, stačí se jen rozjet a vyskočit si pro něj. Předposlední písmeno se nachází ve skate parku a E je na zábradlí na molu. Nejtěžším úkolem je asi srazit všechny boty, které visí na drátech. Ze startovní pozice se otočte, rozjeďte se proti skokánku a vyskočte na drát, po kterém grindujte přes celou ulici. Zhruba v půlce skočte na římsu kina a seberte kazetu. Pak zase skočte zpátky pokračujte v grindování po drátě. Přejedete přes první boty a na konci vás to vymrští do výšky. Můžete tak navázat na další drát a po shození druhého páru skočit z něho na sousední drát, kde jsou také jedny boty. Ještě zbývají další dva páry. K předposlednímu z nich se nelépe dostanete tak, že zkusíte vyskákat nebo vylézt na římsu domu naproti kinu (směrem ke skate parku) a pak přeskočíte na drát, který vede kolmo k římse. K posledním botám se dostanete stejným způsobem, akorát musíte na římsu vyskočit z druhé strany a pak skočit na drát který vede rovnoběžně s římsou.

Umístění všech bodů je následující. Po startu si všimněte nízké dlouhé budovy napravo. Vylezte na střechu a odsud ještě o jedno patro výše. Bodík bude směrem mezi touto střechou a rozbitým domkem. Další je na pláži nad jednou dřevěnou kládou. Třetí nejdete ve skate parku, čtvrtý v druhém klasickém parku a poslední je vlevo od startovní pozice.

The Mall


Velice rychlý level, jehož architektura je koncipována tak, že jím projíždíte jako okruhem. Hned na začátku můžete na protější rampě nabrat rychlost a pomocí revertu a manuálu skočit na zábradlí a sjet dolů, kde přes další manuál vyjet po další zábradlí nahoru a zakončit celé combo proskočením první skelněnou tabulí. Odsud můžete seskočit na zábradlí vlevo dole, na kterém, se nachází část písmen COMBO, na konci zábradlí seskočte, a přes manuál dojeďte až ke schodišti. Pokud máte dostatečnou rychlost můžete zkusit skočit přes schodiště a provést trik Impossible (nahoru + flip), čímž splníte další úkol. Pak se vraťte zpátky nahoru, a vyjeďte ještě o jedno patro výše. Tady se totiž nachází další skleněná tabule, kterou musíte rozbít. Odsud můžete skočit vlevo na malý plácek s autem a skokánkem na konci. Musíte se pořádně rozjet, najet na levou část skokánku a doufat, že se trefíte na osvětlení, po kterém se grindováním dostanete k tajné kazetě. Následovně seskočte dolů, seberte písmeno A, rozbijte třetí skleněnou tabuli a s co největším rozjezdem skočte přes eskalátory trik Benihana (vpravo + dolu + grab). Poté už vás čeká jen přímá rychlá cesta, při které stačí sebrat písmeno T, rozbít dvě skleněné tabule a v závěru přeskočit malou propast a sebrat E. Pokud by jste měli problémy s nabírání skóre tak využijte vysokých skokánků, kdy padáte dlouho na zem a nebo římsy v poslední, venkovní části levelu, která vede kolem celé zdi a vy můžete během grindování nabírat body ježděním po zdi.

Obvyklá rekapitulace bodů na závěr. Pokud se hned po startu otočíte a zkusíte vyskočit po zdi nahoru, nejdete první bod. Druhý bod je hned pod 16ti schodovým schodištěm, Kousek odsud se nachází také další dva bodíky. Jeden je kousek od písmene A ten druhý v jednom z obchodů. Stačí jen rozbít mříž, která uzavírá obchod. Poslední bod, najdete na římse ve venkovní části nákupního centra, respektive je uprostřed malé mezery mezi římsami.

Chicago


Skate park jak má být. Celý level je jedna místnost, takže nebudete mít žádné problémy s hledáním písmen a jiných věcí, proto vynechám i závěrečné umístění bodů. Hned po startu se vrhněte na písmena COMBO, grindujte po dvou trámech a pak přes manuál skočte s jedné rampy na druhou. Hned při dopadu musíte přes revert do dalšího manuálu a sebrat poslední písmeno. Pokud by jste s tím měli problémy můžete po sebrání předposledního písmena seskočit z prkna a pro poslední písmeno doběhnout pěšky. Posbírání písmen SKATE tu rozebírat nebudu, jsou vidět na první pohled. Tajná kazeta se nachází na ochozu v prosklené místnosti, kterou musíte nejprve rozbít. Další úkol je provést trik Bonned Ollie (oliie + ollie) přes trám na kterém bylo písmeno C. Jenom nezapomeňte, že ten trik musíte udělat dřív než přeskočíte trám. Následující trik je také hračka, napravo od startovní pozice jsou dva dřevěné ostrůvky spojené tyčí. Přeskočte z jednoho na druhý a ve vzduchu předveďte trik 360 Shove-it (dolů + flip + flip), jedná se o trochu náročnější kousek, takže musíte mít větší rozjezd a provést trik dostatečně brzo, aby jste ho stihli dokončit. Posledním úkolem je přeskočit přes výčnělek v bazénu s trikem Backflip (dolů + grab + grab), stačí si jen dobře najet, šipkou dopředu vyskočit z jedné části bazénu do druhé a udělat trik. Teď ještě pár tipů na pořádné combo. Osvědčila se mi následující taktika. Na začátku se rozjedete uděláte transfer do U rampy a při tom provedete nějaký flip nebo roll, navážete revertem a přes manuál skočíte opět do vzduchu a uděláte ještě další trik, nejlépe speciál. Znovu revert a manuál a teď můžete buď znovu zkusit trik ve vzduchu a zpět na revert a manuál nebo už teď začněte grindovat po rampě směrem ke zdi. Od zdi se odrazte, grindujte a nakonec seskočte do manuálu a zakončete nějakým lehkým trikem. Samozřejmě pokud budete grindovat po delší straně U rampy, která navazuje na římsu, můžete si nahrabat spoustu bodů, já sám jsem v tomto levelu udělal svůj vlastní rekord (něco přes 1,5 milionu).

Kyoto


Japonské centrum plné neonů, drátů nabízí nespočetně mnoho způsobů na procvičení všech různých triků. Hned na začátku před sebou uvidíte první písmeno, seberte ho, na rampě se otočte a jeďte zpátky. Na eskalátoru uvidíte druhé písmeno a před ním hrací automat. Ten rozbijte a po eskalátoru vyjeďte nahoru. Tady máte po levici a po pravici lavičky zakončené skleněnými tabulemi. Musíte přeskočit z jedné lavičky na druhou, při tom rozbít obě tabule a předvést Kickflip (vlevo + flip). Jednoduše začněte grindovat po lavičce před skleněnou tabulí a pak vyskočte a předveďte trik. Měli by jste dopadnout přímo na protější lavičku. Pak seskočte o patro níže a za sloupem seberte písmeno A. Vyjeďte ven a dejte se vlevo. Tady bude uprostřed rampy další hrací automat a v rohu písmeno T. Pak pokračujte k budově v centrální části, kde je COMBO, nahoře na drátu uvidíte poslední písmeno. Aby jste se k němu dostali, rozjeďte se přímo proti rampě, která obklopuje centrální budovu a vyskočte na drát. K sebrání COMBO písmen stačí jen grindovat po zábradlí, které obklopuje budovu. Jen musíte začít správným směrem, protože jinak se pak odkloníte a nepodaří se vám sebrat poslední písmeno. U stěny budovy je také třetí hrací automat určený k demolici. Ještě zbývají dva, předposlední je v malém skate parku v rohu a poslední při pravé straně silnice vedoucí z centra, přímo u stěny budovy. Hned naproti se nachází stará japonská brána. Přes ní musíte provést transfer a trik Pop Shove-It (dolů + flip), důležité je dobře si najet, aby jste dostali body za transfer a doskočili na druhou stranu. Teď už nám chybí jen tajná kazeta, která se nachází na třetí římse polorozbořené budovy. Stačí vyskočit na první římsu, začít grindovat, pak skočit na druhou, na třetí a dojet si až pro kazetu.

Prozrazení umístění všech bodů tentokrát nevynechám. První jste pravděpodobně sebrali, když jste sbírali písmeno K, protože se vznáší hned vedle něho. Druhý bodík je u polorozbořené budovy, hned na kraji vyhloubené díry. Třetí je v malé čtvercové rampě, kde bylo písmeno E a hrací automat uprostřed. Předposlední je v malém skate parku a poslední mezi dvojicí bazénů, nalevo od startovní pozice. Aby jste ho mohli sebrat, budete potřebovat trošku větší rozjezd.

Ruins


Všude kolem policejní zátarasy, přejetá zvířata na silnici, oheň v oknech, prostě poslední level jak má být. Hned na začátku seskočte s prkna a zaběhněte do budovy napravo. Výtah vás vyveze až na střechu, kde pořád po svých přistupte ke okraji střechy a udělejte jeden krok kupředu. Během pádu by jste měli sebrat tajnou kazetu a přímo před vámi bude ležet balení koblih. Seberte je a seskočte dolů. Tady na vás čeká první přejeté zvířátko, pravděpodobně mýval ;-). Také je tady první hydrant, na kterém musíte vydržet pár vteřin předvádět Natas spin (grind + bert slide). Jakmile hydrant praskne seskočte a pokračujte dál, směrem k hořící budově. Tady se nejprve dostaňte na horní plošinu a odtud transferem do prosklené budovy nalevo. Tady seberte druhé balení koblih. Proskočte oknem zpátky na ulici a pokračujte k budově s velikou koblihou na střeše. Před ní na vás vykoukne další mrtvé zvíře spolu s druhým hydrantem, na kterém předveďte stejný trik jako na tom minulém. V rohu obchodu s koblihami se nachází další balení koblih a za ním, nad hořícím autem, ještě jedno. Také se tu nachází poslední hydrant a jeho věrná společnice, mrtvá vačice.

Další věci do sbírky vás čekají cestou do garáží. N cestě před vjezdem do garáží se opaluje předposlední a uvnitř před vjezdem do prvního patra poslední z přejetých savců. Přes rampu se dostaňte na střechu a odsud s rozjezdem na skokánek, který vás vymrští na kus dálnice. Tam je také poslední, páté balení koblih. Teď se zaměříme na posbírání všech písmen. První je vidět hned na startu, dostanete se k němu buď skokem ze střechy garáže nebo skokem ze střech vysokého domu. Druhé písmeno je v rohu v malém trojúhelníkovitém výklenku. Odsud seskočte do kanálu, na konci vyskočte pro A a potrubím se nechte vymrštit do vzduchu kde seberete písmeno T. Poslední je na střeše budovy v severozápadním rohu. Sebrání COMBO písmen bude ale o něco těžší. První dvě se jsou na střeše garáží, jejich sebrání není zas tak složité, spíš jde o to jak pak navázat na písmeno M. V úvahu přicházejí dvě možnosti, buď skočíte po sebrání O ze střechy přímo na kolejnici, kde je M nebo skočíte jen blízko a ve vzduchu seberete skateboard do ruky. Po svých si dojdete až ke kolejnici naskočíte na ní a budete grindovat až k písmenu B. Tady je potřeba mít dostatečnou rychlost, protože musíte přeskočit docela slušně velkou mezeru, za kterou se nachází poslední písmenko.Úkoly jsou splněny a můžeme si říct pár tipů k tvorbě pořádného skóre. Jednou z možností je využít vysoké budovy ze které lze skočit. Pokud nejprve provedete nějaký povedený grab při transferu nad výtahovými dveřmi, dopadnete přes revert do manuálu a skočíte ze střechy dolů, můžete během pádu provést další mocné triky, které zvýší bodový základ. Pokud se vám nepodaří dopadnout na nějaký grindovací objekt, nevadí jednoduše zkuste hodit pár manuálů, jen kvůli násobení. Nebo můžete nechat jeden manuál a přidat pár flatland triků. Druhou možností je použít rampy, které jsou hned na začátku a ze kterých se lze dostat na dráty. Na nich nechat dostatečně dlouho nějaký speciální grind, nabrat trochu rychlost, seskočit do manuálu zpátky na zem a zakončit celé combo na rampě.

Na závěr ještě posledních pět bodů, které chybí vaší postavě k dokonalosti. První je nad výtahem v horním patře budovy. Druhý v rohové trojúhelníkovitém výklenku, u písmene K. Třetí je nad hořícím barelem, nalevo do startovní pozice. Čtvrtý bodík je nad zničeným pilířem dálnice, v odtokovém kanálu. A poslední z nich je uprostřed obří koblihy. Dostanete se k němu ze střechy okolního baráku. Doprostřed koblihy vede krátká tyč, která vám pomůže bod sebrat.